Hoppa till sidans innehåll

Svenska mästare 500 m herrar


Herrar Seniorer 500m

1916

Stockholm

Paul Zerling

SASK

47,5

1917

Stockholm

Axel Blomqvist

IF Linnéa

47,8

1918

Stockholm

Eric Blomgren

Södermalms IK

47,1

1919

Stockholm

Axel Blomqvist

IF Linnéa

48,6

1920

Stockholm

Axel Blomqvist

IF Linnéa

46,9

1921

Eskilstuna

Axel Blomqvist

IF Linnéa

49,4

1922

Stockholm

Axel Blomqvist

IF Linnéa

45,5

1923

Stockholm

Ivar Bostén

IF Linnéa

50,9

1924

Örebro

Axel Blomqvist

IF Linnéa

46,7

1925

Stockholm

Axel Blomqvist

IF Linnéa

47,8

1926

Eskilstuna

Axel Blomqvist

IF Linnéa

47,7

1927

Stockholm

Axel Blomqvist

IF Linnéa

52,4

1928

Köping

Gustaf Andersson

Södermalms IK

49,8

1929

Stockholm

Rune Nilsson

Eskilstuna IK

48,3

1930

Örebro

Inställt

   

1935

Eskilstuna

Gustav Karlsson

Eskilstuna IK

49,1

1936

Stockholm

Carl-Axel Ceder

Södermalms IK

47,7

1937

Stockholm

Gunnar Almer

Södermalms IK

46,8

1938

Stockholm

Sven Hedberg

Brunnsvikens SK

48,2

1939

Eskilstuna

Harry Jansson

IF Thor

52.0

1940

Eskilstuna

Åke Seyffarth

Stockholms SK

46,8

1941

Örebro

Harry Jansson

IF Thor

45,3

1942

Stockholm

Harry Jansson

IF Thor

44,7

1943

Uppsala

Gunnar Hallkvist

Eskilstuna IK

48,4

1944

Stockholm

Åke Seyffarth

IF Linnéa

45,1

1945

Eskilstuna

Halle Janemar

IF Thor

45.0

1946

Stockholm

Åke Seyffarth

IF Linnéa

44,4

1947

Uppsala

Halle Janemar

IF Thor

44,1

1948

Stockholm

Åke Seyffarth

IF Linnéa

44,3

1949

Eskilstuna

Mats Bolmstedt

Brunnsvikens SK

45,9

1950

Östersund

Bengt Malmsten

Södermalms IK

46,3

1951

Arvika

Mats Bolmstedt

IF Linnéa

45,7

1952

Avesta

Bengt Malmsten

Södermalms IK

44,5

1953

Sala

Bengt Malmsten

Södermalms IK

44,1

1954

Östersund

Bengt Malmsten

Södermalms IK

45,3

1955

Stockholm

Bengt Malmsten

Södermalms IK

46.0

1956

Eskilstuna

Bengt Malmsten

Södermalms IK

44,1

1957

Kristinehamn

Bengt Malmsten

Södermalms IK

46.0

1958

Kiruna

Bengt Malmsten

Södermalms IK

43,4

1959

Kvarnsveden

Hans Wilhelmson

IF Castor

43,5

1960

Göteborg

Hans Wilhelmson

IF Castor

43,6

1961

Östersund

Hans Wilhelmson

IF Castor

42,1

1962

Kristinehamn

Hans Wilhelmson

IF Castor

42,4

1963

Uppsala

Heike Hedlund

IF Castor

43.0

1964

Göteborg

Heike Hedlund

IF Castor

42,2

1965

Vänersborg

Håkan Holmgren

Kvarnsvedens GIF

43,4

1966

Örnsköldsvik

Håkan Holmgren

Kvarnsvedens GIF

42,2

1967

Eskilstuna

Heike Hedlund

IF Castor

43,5

Hasse Börjes

IFK Rättvik

1968

Kristinehamn

Håkan Holmgren

Södermalms IK

44,2

1969

Eskilstuna

Hasse Börjes

IFK Rättvik

40,5

1970

Uppsala

Hasse Börjes

IFK Rättvik

40,1

1971

Stockholm

Hasse Börjes

IFK Rättvik

41,2

1972

Uppsala

Hasse Börjes

IFK Rättvik

41,24

1973

Eskilstuna

Johan Granath

SK Pollux

40,2

1974

Örnsköldsvik

Oloph Granath

SK Pollux

40.0

1975

Karlstad

Mats Wallberg

Arvika IS

41,3

1976

Göteborg

Mats Wallberg

Arvika IS

39,5

1977

Örnsköldsvik

Mats Wallberg

Arvika IS

40,15

1978

Stockholm

Oloph Granath

SK Pollux

39.0

1979

Eskilstuna

Johan Granath

SK Pollux

39,1

1980

Eskilstuna

Oloph Granath

SK Pollux

40,09

1981

Göteborg

Johan Granath

SK Pollux

39,69

1982

Kristinehamn

Oloph Granath

SK Pollux

39,75

1983

Sundsvall

Mikael Lingefeldt

Sundsvalls SK

40,48

1984

Örnsköldsvik

Jan-Åke Carlberg

IFK Lidingö

39,65

1985

Sundsvall

Göran Johansson

CK Örnen

39,54

1986

Uppsala

Göran Johansson

CK Örnen

38,97

1987

Sandviken

Hans Magnusson

IK Wega

39,12

1988

Göteborg

Hans Markström

SK Pollux

39,44

1989

Uppsala

Björn Forslund

Sundsvalls SK

39,93

1990

Karlstad

Björn Forslund

Sundsvalls SK

39,35

1991

Göteborg

Magnus Enfeldt

SK Pollux

39,46

1992

Rättvik

Magnus Enfeldt

SK Pollux

39,21

1993

Karlstad

Björn Forslund

Sundsvalls SK

39,81

1994

Stockholm

Magnus Enfeldt

Karlstads SK

39.50

1995

Karlstad

Magnus Enfeldt

Karlstads SK

79,68

1996

Sundsvall

Magnus Enfeldt

Karlstads SK

79,02

1997

Uppsala

Magnus Jansson

Sandvikens SK

77,24

1998

Sundsvall

Magnus Enfeldt

Sundsvalls SK

77.50

1999

Västerås

Magnus Enfeldt

Sundsvalls SK

76,95

2000

Göteborg

Magnus Enfeldt

Sundsvalls SK

76,78

2001

Stockholm

Magnus Enfeldt

Sundsvalls SK

75,34

2002

Stockholm

Eric Zachrisson

SK Winner

77,53

2003

Göteborg

Johan Röjler

SK Winner

76,84

2004

Göteborg

Eric Zachrisson

SK Winner

77.70

2005

Stockholm

Sebastian Falk

Sandvikens SK

79,55

2006

Hagaström

Joel Eriksson

IFK Göteborg

77,96

2007

Karlstad

Joel Eriksson

IFK Göteborg

76,98

2008

Uppsala

Stefan Hassel

IK Wega

81,28

2009

Göteborg

Joel Eriksson

IFK Göteborg

75,44

2010

Göteborg

Johan Röjler

SK Winner

76,28

2011

Stockholm

Joel Eriksson

IFK Göteborg

77,15

2012

Hagaström

Johan Röjler

SK Winner

77,88

2013

Falun

Johan Röjler

SK Winner

76,71

2014 Göteborg David Andersson SK Trollhättan 76,85
2015 Uppsala David Andersson SK Winner 76,74
2016 Göteborg David Andersson SK Winner 77,74
2017 Stockholm David Andersson SK Winner 74,91
2018 Göteborg David Andersson SK Winner 76,14

 

Uppdaterad: 19 JAN 2018 18:55
Skribent: Kenth Borgström

Svenska Skridskoförbundet
Besöksadress
Idrottens Hus
Skansbrogatan 7
Stockholm
Växel: 08-699 60 00
E-post: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Skridskoförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: +4686996100
Fax: +4686996184
E-post: This is a mailto link

Se all info

SISU

Svenskidrott

Logga vikingarännet 2013 m arr