Hoppa till sidans innehåll

Dag 3 från SM och Trophy

14 JAN 2019 13:40
SM och Stockholm Trophy är över för denna gången och vi kan summer helgen.
  • Uppdaterad: 14 JAN 2019 13:40

Tävlingarna under söndagen fortsatte med fina yttre förhållanden med något lättare snöfall i samband med seniorernas längsta och avslutande distans. Många aktiva visade fin form och goda prestationer. 

Under helgen noterades det även olika svenska rekord och bästa resultat på svensk bana:

Erika Lindgren, Eskilstuna IK
Svenskt rekord och Bästa resultat på svensk bana för juniorer, 2x500m: 85,75 (42,61 + 43,14). 
Bästa resultat på svensk bana för juniorer, 1000m: 1,26,28, 3000m: 4,43,70 och Sprintkombinationen: 172,635 (42,61-1,26,28-43,14-1,27,49).

Johan Röjler, SK Winner, HV 35-44:
Svenskt rekord 1000m: 1,17,99

Peter Weiss, Stockholm Speedskaters, HV 55+
Kombination: 194,814 (47,52-2,26,27-1,35,11-5,05,90) 

Från förbundet och arrangörens håll är vi som helhet nöjda med genomförandet av tävlingarna och med samtliga föreningars ledare och aktivas prestationer. Under helgen live streamade vi även tävlingarn som man se i repris. Kolla in SweskateTV

Följande medaljer och mästare korades under söndagen:

1500m Herrar Juniorer
1: Erik Decker, Södermalms IK
2: Emil Jeppsson, Hagaströms SK
3: Oskar Nilsson, SK Pollux

1500m Damer Seniorer
1: Erika Lindgren, Eskilstuna IK
2: Eva Lagrange, Sundsvalls SK
3: Ann-Marie Lindqvist, IFK Göteborg

1500m Herrar Seniorer
1: Wilhelm Ekensskär, SK Trollhättan
2: Johan Röjler, SK Winner
3: Gustav Arnell, Hagaströms SK

3000m Damer Juniorer
1: Tina Svensson, Motala AIF
2: Disa Arnell, Hagaströms SK
3: Alva Winroth, Hagaströms SK

5000m Herrar Juniorer
1: Erik Decker, Södermalms IK
2: Emil Jeppsson, Hagaströms SK
3: Hampus Hende, SK Skrinnaren

5000m Damer Seniorer
1: Eva Lagrange, Sundsvalls SK
2: Erika Lindgren, Eskilstuna IK
3: Karolin Palmertz Cerne, Södermalms IK

10000m Herrar Seniorer
1: Johan Röjler, SK Winner
2: Wilhelm Ekensskär, SK Trollhättan
3: Per Bengtsson, IFK Lidingö

Veteran-SM DV 35-44
Karin Winnerstam, Eskilstuna IK

Veteran-SM HV 35-44
1: David Hjalmarsson, SK Winner
2: Erik Bodin, IK Wega
3: Pär Ryman, Dala Active Skaters

Veteran-SM HV 45-54
1: Lars Henrikson, Stockholm Speedskaters
2: Lars-Erik Larsson, SK Winner
3: Patrik Gelin, Stockholm Speedskaters

Veteran-SM, HV 55+
1: Peter Weiss, Stockholm Speedskaters
2: Lasse Kärkkainen, Stockholm Speedskaters
3: Mats Cederblad, Stockholm Speedskaters

Allround-SM Damer Juniorer
1: Tina Svensson, Motala AIF
2: Disa Arnell, Hagaströms SK
3: Alva Winroth, Hagaströms SK

Allround-SM Herrar Juniorer
1: Erik Decker, Södermalms IK
2: Emil Jeppsson, Hagaströms SK
3: Hampus Hende, SK Skrinnaren

Allround-SM Damer Seniorer
1: Erika Lindgren, Eskilstuna IK
2: Eva Lagrange, Sundsvalls SK
3: Karolin Palmertz Cerne, Södermalms IK

Allround-SM Herrar Seniorer
1: Johan Röjler, SK Winner
2: Wilhelm Ekensskär, SK Trollhättan
3: Per Bengtsson, IFK Lidingö

Grand Champion Damer Junior:
Tina Svensson, Motala AIF

Grand Champion Herrar Juniorer
Erik Decker, Södermalms IK

Grand Champion Damer Seniorer
Erika Lindgren, Eskilstuna IK

Grand Champion Herrar Seniorer
Johan Röjler, SK Winner

Samtliga resultat SM

Samtliga resultat Trophy (publiceras senare under dagen)

Skribent: Mattias Hadders
Epost: Adressen Gömd

Svenska Skridskoförbundet
Besöksadress
Idrottens Hus
Skansbrogatan 7
Stockholm
Växel: 08-699 60 00
E-post: This is a mailto link


langsiktigutvecklingsplan




Postadress:
Svenska Skridskoförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: +4686996100
Fax: +4686996184
E-post: This is a mailto link

Se all info

SISU

Svenskidrott