Hoppa till sidans innehåll

Resultat


För säsongen 2018-2019 publicerars resultat från nationella tävlingar samt internationella tävlingar där aktiva representerar Svenska Skridskoförbundet. För internationella resultat hänvisar vi till ISU och Short Track Online.

Säsongen 2018/2019

190111-13 Europamästerskapen 2019, Dordrecht
190105 Klubbtävling 5, Malmö
181207/09 Världscup 3, Almaty
181109/11 Världscup 2, Salt Lake City
181102/04 Världscup 1, Calgary
181029 Klubbtävling 2, Malmö
180811 Lägertävling 1, Malmö

Säsongen 2017/2018

180316/18 VM, Montreal
180302/04 Junior-VM, Tomaszow Mazowiecki
180209/11 Star Class, Leeuwarden
180112/14 EM, Dresden
180106/07  SM,  Malmö
180106/07  Malmö international, Malmö

171218 Klubbtävling 4/Julavslutning
171116/19 World Cup 4, Seoul
171109/12 World Cup 3, Shanghai
171005/08 World Cup 2, Dordrecht
170928/1001 World Cup 1, Budapest
170809 Klubbtävling 1, Malmö
170801 HPT Camp, Malmö

Säsongen 2016/2017

170401/02 SM 2017, Malmö
170401/02 Malmö International, Malmö
170310/12 VM, Rotterdam
170217/19 Star Class, Torino
170210/12 World Cup 6, Minsk
170203/05 World Cup 5, Dresden
170127/29 Junior-VM, Innsbruck
170113/15 EM, Torino
170102 Nyårstävling, Malmö

161220 Jultävling, Malmö
161216/18 World Cup 4, Gangneung
161209/11 World Cup 3, Shanghai
161111/13 World Cup 2, Salt Lake City
161104/06 World Cup 1, Calgary
161001 Klubbtävling 4 Malmö
160918 Klubbtävling 3 Malmö
160830 Klubbtävling 2 Malmö
160814 Klubbtävling 1 Malmö

Säsongen 2015/2016

160326/27 SM, Malmö
160326/27 International, Malmö
160318/20 Europa Cup Final, Budapest
160312/13 Munich Open, München
160311/13 VM, Seoul
160226/28 Star Class, Albertville
160212/14 Världscup 6, Dordrecht
160205/07 Världscup 5, Dresden
160129/31 Junior-VM, Sofia
160122/24 EM, Sotji
151127/29 Star Class Malmö  
151112/15Alta Valtellina Trophy, Bormio 
151106/08 Världscup 2, Toronto 
151030/1101 Världscup 1, Montreal
150927 Klubbtävling 3, Malmö
150908 Klubbtävling 2, Malmö
150820Klubbtävling 1, Malmö

Säsongen 2014/2015

150320/22 Europa-Cup-Final, Oberstdorf
150313/15 VM, Moskva
150307/08 SM, Malmö
150227/0301 Junior-VM, Osaka
150220/22 Star Class/Europa-Cup, Torino
150213/15 Danubia Cup, Budapest
150213/15 World Cup 6, Erzurum
150206/08 World Cup 5, Dresden
150130/0201 Star Class/Europa Cup, Heerenveen
150123/25 EM, Dordrecht
150109/11 Star Class 4/Europa-Cup, Nottingham
141219/21 World Cup 4, Seoul
141212/14 World Cup 3, Shanghai
141208 Tomtetävling, Malmö
141205/07 Star Class 3, Hasselt
141129/30 Star Class 2, Grenoble
141114/16 World Cup 2, Montreal
141108/09 Danish Open/Scand Cup 2, Odense
141107/09 World Cup 1, Salt Lake City
141106/09 Alta Valtellina Trophy, Bormio
141024/26 Star Class 1, Dresden
141004/05 Open Dutch,Amsterdam
141003/05 Danubia 2, Elblag
140920/21 Scandinavian Cup 1, Malmö
140907Klubbtävling 1, Malmö


Säsongen 2013/2014

140405/06 SM, Malmö
140317 Klubbtävling 4, Malmö
140314/16 VM, Montreal
140307/09 Junior-VM, Erzurum
140207/23 OS, Sotsji
140117/19 EM, Dresden
140110/12 Star Class,Malmö
131203 Klubbtävling 3, Malmö
131122 Star Class, Oberstdorf
131116 Scandinavian Cup, Odense
131114 Världscup 4, Kolomna
131107 Världscup 3, Torino
131028 Klubbtävling, Malmö
131017 Alta Valtellina Trophy, Bormio
131011 Star Class,Dordrecht
131004 Star Class, Bolzano
131003 Världscup 2, Seoul
130928 Scandinavian Cup, Malmö
130926-29 Världscup 1, Shanghai Kina
130922 Klubbtävling, Malmö 

 

2012/2013

130315/17  Star Class Europe final, Baselga

130308/10   Världsmästerskapen, Debrecen

130302/03    Short Track SM, Malmö

130222/24    Junior-VM, Warsava

130208/10   Världscup 6, Dresden

130201/03   Världscup 5, Sochi

130118/20   Europamästerskapen, Malmö

121217         Klubbtävling, Malmö
121207/09    Världscup 4, Shanghai

121130/1202 Världscup 3, Nagoya
121124         Nationell, Sollentuna
121119         Klubbtävling, Malmö
121026/28    Världscup 2, Montreal
121019/21    Världscup 1, Calgary
121004         Klubbtävling 1, Malmö  
120922/23    Scandinavian Cup, Malmö

2011/2012

120428/29     SM, Malmö
120331/0401 Open Dutch, Turnhout
120309/11     VM, Shanghai
120304          Klubbtävling, Malmö
120224/26     Junior-VM, Melbourne
120224/26     Star Class, Leeuwarden
120210/12     World Cup 6, Dordrecht
120206          Februariracet, Malmö
120203/05     World Cup 5, Moskva
120127/29     EM, Mlada Boleslav
120114/15     Star Class, Grenoble
111228/29     Junior British Open, Nottingham
111223          Julrushen, Malmö
111209/11     World Cup 4, Shanghai
111209/11     Star Class, Oberstdorf
111202/04     World Cup 3, Nagoya
111125/27     Star Class, Hasselt
111111/13     Alta Valtellina Trophy, Bormio
111028/30     Star Class, Malmö
111028/30     World Cup 2, Saguenay

111021/24     World Cup 1, Salt Lake City
111015          DM, Sollentuna
111007/09     Star Class, Bormio
111001/02     GER Cup 1, Rostock
110926          Klubbtävling, Malmö
110924          Nationell, Vänersborg
110917          Scandinavian Cup 1, Malmö
110828          Multiskateläger, Örebro
110805/06     Internationell, Chamonix

2010/2011
110319/20 SM, Malmö
110311/13 VM, Sheffield
110304/06 Europa Cup final juniorer, München
110227 Scandinavian Cup final, Malmö
110225-27 Junior-VM, Courmayeur
110218-20 World Cup 6, Dresden
110212-13 Junior Challenge, München
110211-13 World Cup 5, Moskva
110121-23 Star Class, Leeuwarden
110114-16 EM, Heerenveen
110107-09 Star Class, Odense
101210-12 World Cup 4, Shanghai
101206 Klubbtävling 3, Malmö
101203-05 World Cup 3, Changchun
101126-28 Star Class, Hasselt
101105-07 Star Class, Reims
101031 Scandinavian Cup 1, Malmö
101029-31 World Cup 2, Quebec City
101022-24 World Cup 1, Montreal
101009 Hanse Cup, Rostock
101008 Star Class, Milano
100927 Klubbtävling 2, Malmö
100920 Klubbtävling 1, Malmö
100803 MoraCampen race, Mora

2009/2010
2010-03-27/28 Svenska mästerskap, Malmö
2010-03-19/21 Världsmästerskap, Sofia
2010-02-28 Scandinavian cup 2009-2010
2010-02-28 Final Scandinavian Cup, Malmö
2010-02-13/26 OS, Vancouver
2010-02-08 Klubbtävling, Malmö
2010-02-01 Klubbtävling, Malmö
2010-01-30/31 Danish international, Odense
2010-01-22/24 EM , Dresden
2010-01-08/10 Junior VM, Taipei
2009-12-14 Luciatävling, Malmö
2009-12-05 Scandinavian cup, Silkeborg
2009-11-23 Nationell, Malmö
2009-11-12/15 Världscup 4,  Marquette
2009-11-05/08 Världscup 3 , Montreal
2009-10-03/04 Scandinavian Cup 1, Malmö
2009-09-24/27 Världscup 2, Seoul
2009-09-17/21 Världscup 1, Peking

2008/2009

2009-03-21/22 Svenska Mästerskapen, Malmö
2009-02-21 Sverige Cup final, Malmö
2009-02-14/15 Världscup 6, Dresden, Tyskland
2009-02-07/08 Världscup 5, Sofia, Bulgarien
2009-01-31 Danish international, Odense, Danmark
2009-01-16/18 EM, Turin, Italien
2008-12-06/07 Världscup 4, Nagano, Japan
2008-11-30 Sverige Cup 2, Malmö
2008-11-28/30 Världscup 3, Beijing, Kina
2008-10-24/26 Världscup 2, Vancouver, Canada
2008-10-17/19 Världscup 1, Salt Lake City, USA
2008-10-18/19 Hansa Cup, Rostock
2008-09-21 Sverige Cup 1, Malmö
2008-09-07 Klubbtävling 1, Malmö

Uppdaterad: 14 DEC 2018 11:11 Skribent: Kenth Borgström

Svenska Skridskoförbundet
Besöksadress
Idrottens Hus
Skansbrogatan 7
Stockholm
Växel: 08-699 60 00
E-post: This is a mailto link













 langsiktigutvecklingsplan

 

Postadress:
Svenska Skridskoförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: +4686996100
Fax: +4686996184
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

SISU

Svenskidrott