Hoppa till sidans innehåll

Elitmärket


Elitmärke tilldelas den som enligt nedanstående tabell, i seniortävlingar, uppnått minst 10 poäng. 

 Individuellt tävlande

Poängberäkning 1:a 2:a 3:a 4:a 5:a 6:a
OS, per distans  10 8 6 5 4 3
VM, sammanlagt  10 5 3 2 1  
VM per distans   4 3 2      
Distans VM      7 4 2 1    
EM sammanlagt           7 4 2 1    
EM per distans          3 2 1      
Världscup totalt 5 3 1      
Världscup enskild tävling            2          
Världsrekord per rekord o säsong 6          
Svenskt rekord per rekord o säsong 1          
OS-deltagande utan prestationskrav 1          
SM sammanlagt    0,5          
SM per distans      0,5          

För att poäng skall utdelas för SM-seger krävs att minst 10 skrinnare startat i aktuell tävling.
      

 Lagtempo / Stafett 

Poängberäkning/åkare 1:a 2:a 3:a
OS  5 4 3
VM 3 2 1
Världscup totalt 2 1  
Världscup enskild tävling            1    

Prestationenerna vid lagtempo ger lägre poäng beroende på att det oftast är färre motståndare/lag än vid de individuella prestationer. 
 

Förbundsstyrelsen är obetagen att i enskilda fall ge poäng för elitmärket utöver ovanstående (exempelvis för goda placeringar vid särskilt betydelsefulla internationella tävlingar, världsrekord som förbättrats senare i samma tävling, etc). 

Elitmärket har tilldelats:

Herrar
Nr 1 Frithiof Ericsson-Ekefors
Nr 2 Rudolf Ericsson
Nr 3 Mauritz "Moje" Öholm
Nr 4 Gotthard Thourén
Nr 5 Otto Andersson
Nr 6 Petrus Axelson
Nr 7 Eric Blomgren
Nr 8 Axel Blomquist
Nr 9 Gustaf Andersson-Gabeling
Nr 10 Åke Seyffarth
Nr 11 Harry Jansson
Nr 12 Göthe Hedlund
Nr 13 Carl-Erik Asplund
Nr 14 Sigvard "Sigge" Ericsson
Nr 15 Bengt Malmsten
Nr 16 Kjell Bäckman
Nr 17 Ivar Nilsson
Nr 18 Hans Wilhelmson
Nr 19 Jonny Nilsson
Nr 20 Johnny Höglin
Nr 21 Heike Hedlund
Nr 22 Örjan Sandler
Nr 23 Göran Claeson
Nr 24 Hasse Börjes
Nr 25 Håkan Holmgren
Nr 26 Ove König
Nr 27 Johan Granath
Nr 28 Lennart Carlsson
Nr 29 Oloph Granath
Nr 30 Mats Wallberg
Nr 31 Tomas Gustafson
Nr 32 Jan Junell
Nr 33 Ulf Ekstrand
Nr 34 Jan-Åke Carlberg
Nr 35 Hans Magnusson
Nr 36 Göran Johansson
Nr 37 Björn Forslund
Nr 38 Per Bengtsson
Nr 39 Hans Markström
Nr 40 Magnus Enfeldt
Nr 41 Jonas Schön
Nr 42 Martin Johansson
Nr 43 Johan Röjler
Nr 44 Sebastian Falk
Nr 45 Eric Zachrisson
Nr 46 Joel Eriksson
Nr 47 David Andersson, SK Winner
Nr 48 Nils van der Poel, SK Trollhättan

Damer
Nr 1 Maj-Britt Almer
Nr 2 Inger Brusven
Nr 3 Christina Scherling
Nr 4 Elsa Einarsson
Nr 5 Gunilla Jacobsson
Nr 6 Inger Eriksson
Nr 7 Ylva Hedlund-Langermo
Nr 8 Ann-Sofie Järnström
Nr 9 Sylvia Filipsson
Nr 10 Annette Carlén
Nr 11 Jasmin Krohn
Nr 12 Christina Schön
Nr 13 Sofia Albertsson
Nr 14 Helen Hadders
Nr 15 Paulina Wallin

 

Uppdaterad: 27 MAR 2018 15:45 Skribent: Anne Österberg


langsiktigutvecklingsplan




Postadress:
Svenska Skridskoförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: +4686996100
Fax: +4686996184
E-post: This is a mailto link

Se all info

SISU

Svenskidrott