Hoppa till sidans innehåll

Låftmanpriset


Låftmanpriset har utdelats sedan 1969. Priset är ett resultat av en i konstfacksskolan utlyst pristävling där ett 50-tal elever deltog. Priset består av en tavla i silver och utdelas årligen till en skridskoåkare som visat föredömligt uppträdande på och utanför tävlingsbanan och som uppnått toppresultat i sin klass. Mottagaren av priset skall ej ha fyllt 19 år före aktuell tävlingssäsong (1/7 - 30/6). Det årliga priset bekostades från början av avkastningen ur den fond som genom en insamling skapades i samband med att dåvarande förbundsordförande Sven Låftman fyllde 80 år. 1999 var medlen i fonden slut och Svenska Skridskoförbundet beslutade då att även överta det ekonomiska ansvaret för utdelningen av priset.

Mottagare av Låftmanpriset har under åren varit följande:


1969 Oloph Granath, SK Pollux
1970 Sture Johansson, Kubikenborgs IF
1971 Bo Fransson, Sollentuna SS
1972 Sven Folkesson, IFK Göteborg
1973 Lena Andersson, IK Wega
1974 Bo Malmström, Eskilstuna IK
1975 Anna Lenner, IK Wega
1976 Ulf Ekstrand, SK Skrinnaren
1977 Tomas Gustafson, Eskilstuna IK
1978 Elisabeth Öhlin, Katrineholms AIK
1979 Hans Magnusson, IF Castor
1980 Jan Bengtsson, IFK Sala
1981 Karin Rybäck, Eskilstuna IK
1982 Joakim Karlberg, IK Wega
1983 Bo König, Hagaströms SK
1984 Jasmin Krohn, IFK Göteborg
1985 Jörgen Andersson, Bofors CK
1986 Birgitta Ranudd, Karlstads SK
1987 Jonas Schön, SK Pollux
1988 Magnus Enfeldt, SK Pollux
1989 Rickard Garbell, Sundsvalls SK
1990 Jonas Tronét, SK Pollux
1991 Christina Schön, SK Pollux
1992 Sofia Larsson, IFK Kristinehamn
1993 Magnus Jansson, Sandvikens SK
1994 Ola Johansson, SK Skrinnaren
1995 Daniel Vitén, SK Winner
1996 Anna Björemark, SK Trollhättan
1997 Eric Zachrisson, IFK Kristinehamn
1998 Johan Röjler, SK Winner
1999 Sofia Albertsson, IK Wega
2000 Ranja Ezzi, SK Skrinnaren
2001 Joel Eriksson, IFK Göteborg
2002 Emma Andersson, IFK Kristinehamn
2003 Daniel Friberg, Motala AIF SK Skrinnarna
2004 Claudia Wallin, IFK Göteborg
2005 Fredrik Forsell, SK Trollhättan
2006 Emma Wallgren, Hagaströms SK
2007 Martin Friberg, Motala AIF SK Skrinnarna
2008 Martin Svanborg, Sollentuna SS
2009 David Andersson, SK Trollhättan
2010 Alexander Dyk-Strömberg, SK Skrinnaren
2011 Erik Wetterdal, IF Thor
2012 Nils van der Poel, SK Trollhättan
2013 Adam Axelsson, SK Winner
2014 Jacob Jansson, SK Skrinnaren 
2015 Max Sjöstedt Eriksson, IF Thor
2016 Oskar Gustafsson, Sundsvalls SK
2017 Emil Jeppson, Hagaströms SK

Uppdaterad: 27 MAR 2018 15:25 Skribent: Anne Österberg


langsiktigutvecklingsplan




Postadress:
Svenska Skridskoförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: +4686996100
Fax: +4686996184
E-post: This is a mailto link

Se all info

SISU

Svenskidrott