Hoppa till sidans innehåll

Prinsens Guldnål


Med HKH Prins Bertils gillande och godkännande har Svenska Skridskoförbundet instiftat ett hederstecken, Prinsens Guldnål.  Priset tilldelas en skridskolöpare som enligt förbundsstyrelsens, uppfattning, närmast föregående säsong vid nationella eller internationella tävlingar, EM, VM eller OS gjort den bästa insatsen och genom personligt uppträdande varit ett föredöme för ungdomen.  Nålen kan utdelas antingen för enstaka topprestationer eller för genomsnittligt framträdande prestationer

01    1959 Elsa Einarsson, IFK Strömsund
02    1960 Hans Wilhelmson, IF Castor
03    1961 Ivar Nilsson, IK Wega
04    1962 Jonny Nilsson, Bofors CK
05    1963 Inger Eriksson, Hofors CK
06    1964 Heike Hedlund, IF Castor
07    1965 Gunilla Jacobsson, IK Wega
08    1966 Johnny Höglin, IFK Kristinehamn
09    1967 Örjan Sandler, IF Castor
10    1968 Håkan Holmgren, Södermalms IK
11    1969 Göran Claeson, Södermalms IK
12    1970 Hasse Börjes, IFK Rättvik
13    1971 Ove König, SK Winner
14    1972 Ann-Sofie Järnström, IFK Göteborg
15    1973 Johan Granath, SK Pollux
16    1974 Oloph Granath, SK Pollux
17    1975 Sylvia Filipsson, Katrineholms AIK
18    1976 Mats Wallberg, Arvika IS
19    1977 Jan Junell, IFK Rättvik
20    1978 Annette Karlsson, Karlstads SK
21    1979 Tomas Gustafson, Eskilstuna IK
22    1980 Ulf Ekstrand, IK Wega
23    1981 Jan-Åke Carlberg, IFK Lidingö
24    1982 Hans Magnusson, IF Castor
25    1983 Claes Bengtsson, IFK Sala
26    1984 Göran Johansson, CK Örnen
27    1985 Jasmin Krohn, IFK Göteborg
28    1986 Joakim Karlberg, IK Wega
29    1987 Per Bengtsson, IFK Sala
30    1988 Hans Markström, SK Pollux
31    1989 Björn Forslund, Sundsvalls SK
32    1990 Bo König, Hagaströms SK
33    1991 Jonas Schön, SK Pollux
34    1992 Magnus Enfeldt, SK Pollux
35    1993 Martin Johansson, SK Skrinnaren
36    1994 Christina Schön, SK Pollux
37    1996 Magnus Jansson, Sandvikens SK
38    1997 Ola Johansson, SK Skrinnaren
39    1998 Sebastian Falk, Sandvikens SK
40    1999 Johan Röjler, SK Winner
41    2000 Eric Zachrisson, SK Winner
42    2001 Sofia Albertsson, IK Wega
43    2002 Paulina Wallin, IFK Göteborg
44    2005 Marita Johansson, Karlstads SK
45    2007 Joel Eriksson, IFK Göteborg
46    2008 Daniel Friberg, Motala AIF SK Skrinnarna
47    2009 Ranya Ezzi, SK Skrinnaren
48    2010 Helena Gustafsson, Skellefteå AIK CK
        2011 ingen utdelning
49    2012 David Andersson, SK Trollhättan
        2013 ingen utdelning
50    2014 Nils van der Poel, SK Trollhättan
        2015 ingen utdelning
        2016 ingen utdelning
51    2017 Fabrice Dufberg Suh, SK Skrinnaren
52    2018 Erika Lindgren, Södermalms IK

Uppdaterad: 27 MAR 2018 15:42 Skribent: Anne Österberg


langsiktigutvecklingsplan


Postadress:
Svenska Skridskoförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: +4686996100
Fax: +4686996184
E-post: This is a mailto link

Se all info





SISU