Hoppa till sidans innehåll

Resultat Sprinter-SM

19 DEC 2009 19:44
Marita Johansson, Hanna van der Poel, Johan Röjler och David Andersson blev svenska mästare på 1000 m och SK Winner vann herrarnas lagtempo på rekordtid.
  • Skapad: 19 DEC 2009 19:44

Sprinter-SM inleddes idag på Ruddalen men tyvärr saknades, pga sjukdom, flera av medaljkandidaterna i seniorklasserna. I Lagtempot noterade SK Winners herrar nytt Sverige-Bästa och förbättrade Sandvikens rekord med nästan en sekund. Sammanlagt leder Claudia Wallin, Hanna van der Poel, Johan Röjler och David Andersson inför söndagens distanser.

  500 m  Damer seniorer               
  1. Claudia Wallin           IFKG     41.95

  2. Marita Johansson         KSK      43.59

  3. Johanna Östlund          HSK      44.61

  4. Linnea Sjöblom           WINN     46.92

  5. Anna Hånell              HSK      48.26


 
500 m  Damer juniorer                     

  1. Amanda Törnqvist         WEGA     45.16

  2. Hanna van der Poel       SKT      46.48

  3. Caroline Karlsson        HSK      46.83

  4. Johanna Gudmundsson      THOR     47.18

  5. Malin Wickström          HSK      48.38

  6. Louise Wisting           HSK      49.44

  7. Matilda Pehrsson         HSK      49.70

  8. Tilda Carlsson           WEGA     49.88

  9. Tove Eriksson            HSK      50.53

 10. Ellinor Frendin          SKT      50.96

 11. Elin Fryckberg           WEGA     51.14

 12. Amanda Hallberg          HSK      51.31

 13. Cornelia Karlsson        HSK      52.19

 14. Lovisa Blom              IFKK     54.29

 15. Josefine Lindström       HSK      57.08

                                           

  500 m  Herrar seniorer                     

  1. Johan Röjler             WINN     38.07

  2. Martin Friberg           MAIF     38.67

  3. Viktor Törnqvist         WEGA     39.18

  4. Ola Röjler               WINN     39.53

  5. Stefan Hassel            WEGA     40.09

  6. Joel Olsén               WINN     40.25

  7. Fredrik Karlsson         UIS      40.45

  8. Daniel Vestman           HSK      40.61

  9. Fredrik Forsell          IFKG     41.30

 10. Lars-Erik Larsson        WINN     41.67

 11. Magnus Axelsson          WINN     42.18

 12. Anton Ekman              THOR     42.93

 13. Per Moberg               HSK      43.79

 14. Jan Bengtsson            THOR     44.21

 15. Anders Olsson            WINN     44.72

 16. Henrik Bergström         WEGA   1:37.06 Fall

     Kris Schildermans        IFKG     41.65 Utom tävlan

                                                                       

  500 m  Herrar juniorer   

  1. Per Wallgren             HSK      41.11    

  2. Martin Svanborg          SSS      41.47    

  3. David Andersson          SKT      41.48    

  4. Rickard Styrén           WEGA     42.61    

  5. Joel Wisting             HSK      42.89    

  6. Erik Wetterdal           THOR     43.09    

  7. Patric Wallström-Jonsson HSK      43.10    

  8. Erik Bucht               THOR     43.13    

  9. Oskar Gudmundsson        THOR     43.73    

 10. Emil Ström               SKT      44.06    

 11. Hampus Larsson           SKT      45.17    

 12. Adam Axelsson            WINN     46.50    

 13. Nils van der Poel        SKT      47.75    

 14. Frans Bergentall         WEGA   1:06.55 Fall

                                                                       

 1000 m  Damer seniorer                           

  1. Marita Johansson         KSK    1:25.15    

  2. Claudia Wallin           IFKG   1:25.54    

  3. Johanna Östlund          HSK    1:30.28    

  4. Linnea Sjöblom           WINN   1:36.18    

  5. Anna Hånell              HSK    1:37.25    

                                                

 1000 m  Damer juniorer                         

  1. Hanna van der Poel       SKT    1:35.37    

  2. Johanna Gudmundsson      THOR   1:35.43    

  3. Amanda Törnqvist         WEGA   1:38.50    

  4. Caroline Karlsson        HSK    1:38.56    

  5. Louise Wisting           HSK    1:39.33    

  6. Tilda Carlsson           WEGA   1:41.95    

  7. Malin Wickström          HSK    1:43.29    

  8. Elin Fryckberg           WEGA   1:43.33    

  9. Matilda Pehrsson         HSK    1:44.77    

 10. Amanda Hallberg          HSK    1:48.13    

 11. Ellinor Frendin          SKT    1:48.88    

 12. Tove Eriksson            HSK    1:49.36    

 13. Lovisa Blom              IFKK   1:53.54     

 14. Josefine Lindström       HSK    2:01.72    

     Cornelia Karlsson        HSK     dnf

                                                

 1000 m  Herrar seniorer                         

  1. Johan Röjler             WINN   1:14.63    

  2. Martin Friberg           MAIF   1:17.20    

  3. Viktor Törnqvist         WEGA   1:18.30    

  4. Ola Röjler               WINN   1:19.05    

  5. Stefan Hassel            WEGA   1:19.91    

  6. Fredrik Forsell          IFKG   1:21.19    

  7. Fredrik Karlsson         UIS    1:21.71    

  8. Joel Olsén               WINN   1:22.22    

  9. Daniel Vestman           HSK    1:22.83    

 10. Lars-Erik Larsson        WINN   1:23.03    

 11. Anton Ekman              THOR   1:25.35    

 12. Magnus Axelsson          WINN   1:26.73    

 13. Jan Bengtsson            THOR   1:28.25    

 14. Anders Olsson            WINN   1:29.34    

 15. Per Moberg               HSK    1:30.72    

     Kris Schildermans        IFKG   1:20.24                                                                  

 1000 m  Herrar juniorer                         

  1. David Andersson          SKT    1:21.88    

  2. Martin Svanborg          SSS    1:22.64    

  3. Per Wallgren             HSK    1:24.64    

  4. Erik Bucht               THOR   1:25.38    

  5. Erik Wetterdal           THOR   1:26.66    

  6. Rickard Styrén           WEGA   1:27.74          

  7. Joel Wisting             HSK    1:27.81          

  8. Patric Wallström-Jonsson HSK    1:28.46          

  9. Emil Ström               SKT    1:29.15          

 10. Hampus Larsson           SKT    1:30.70          

 11. Oskar Gudmundsson        THOR   1:31.37          

 12. Frans Bergentall         WEGA   1:32.16          

 13. Adam Axelsson            WINN   1:34.64          

 14. Nils van der Poel        SKT    1:34.79          


 8 varv  Herrar lagtempo                                   

  1. Winner herr 1            WINN   4:27.97  Sverige-Bästa  

  2. IF Thor herr             THOR   4:36.90              

  3. SK Trollhättan herr      SKT    4:43.90              

  4. Hagaström herr           HSK    4:45.56              

  5. IK Wega herr             WEGA   4:47.69              

  6. Winner herr 2            WINN   4:57.19              


 6 varv  Damer lagtempo (räknas ej som SM)
  1. Hagaström dam 1          HSK    3:51.42

  2. Hagaström dam 2          HSK    4:13.15

 

Skribent: Kenth Borgström

Svenska Skridskoförbundet
Besöksadress
Idrottens Hus
Skansbrogatan 7
Stockholm
Växel: 08-699 60 00
E-post: This is a mailto link


langsiktigutvecklingsplan


Postadress:
Svenska Skridskoförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: +4686996100
Fax: +4686996184
E-post: This is a mailto link

Se all info

   Klicka på respektive logga