Hoppa till sidans innehåll

Representation Hastighet


Här presenteras uttagningar till representationsuppdrag för SSF's verksamhet för säsongen 2019 - 2020. Du hittar även uttagningar från säsongen 2018 - 2019

Säsongen 2019 - 2020

Uttagningar till Junior och Neo-senior världscupen i Minsk 15 - 16 feb

Neo-senior klassen:

Erika Lindgren, Eskilstuna IK 

Lagtempo neo-senior

Wilhelm Ekensskär, SK Trollhättan

David Karlingsjö, SK Trollhättan

Gustav Arnell, Hagaströms SK

Ledare: Joel Eriksson

Vi kommer att starta med ett lagtempo lag samt att de aktiva startar på distanser som de har uppnått ISU's kvaltider på. 

Uttagningar till Junior och Neo-senior världscupen i Enschede 23 -24 nov

Neo-senior klassen:

Erika Lindgren, Eskilstuna IK

Wilhelm Ekensskär, SK Trollhättan

David Karlingsjö, SK Trollhättan

Junior klassen:

Emil Klockar, Sundsvall SK

Ledare: Bent Erik Brenden 

Uttagningar till Junior och neo-senior världscupen i Bjugn 16 - 17 nov

Neo- senior klassen:

Erika Lindgren, Eskilstuna IK

Wilhelm Ekensskär, SK Trollhättan

David Karlingsjö, SK Trollhättan

Junior klassen:

Emil Klockar, Sundsvalls SK

Isac Forslund, Sundsvalls SK

Sebastian Forsmark, Södermalms IK

Arvid Karlingsjö, SK Trollhättan

Ledare: Joel Eriksson och Claudia Wallin

De aktiva startar på distanser de har kvaltid samt att starta lag i lag eventen 

Säsongen 2018 - 2019

Ungdomslandskampen i Hamar 

Tjejer: Tindra Jansson Westman Sundsvalls SK, Tina Svensson Motala AIF, Vinnie Hjelm, Alva Winroth och Disa Arnell Hagaströms SK

Killar: Simon Jeppsson Hagaströms SK, Ludvig Nylen Karlstad SK, Kaspar Norberg Södermalms IK, Sebastian Forsmark Sundsvalls SK, Nils Olofsson, Isac Forslund och Emil Klockar Sundsvalls SK

Ledare: Mattias Hadders och Sofia Larsson

Junior och Neo-senior världscupfinal i Baselga di Pine, 9 - 10.february

Uttagna neo-senior:

Adam Axelsson, SK Winner

David Karlingsjö, SK Trollhättan

Wilhelm Ekensskär, SK Trollhättan

Ledare: Sebastian Falk

Junior och Neo-senior världscup Helsingfors, Finland 26-27 januari 2019

Uttagna juniorer:
Erik Decker, Södermalms IK

Neo-seniorer: 
Adam Axelsson, SK Winner
David Karlingsjö, SK Trollhättan
Wilhelm Ekensskär, SK Trollhättan

Huvudledare: Sebastian Falk

Noteringar 
Adam Axelsson har valt att tacka nej till deltagande.

Junior och Neo-senior världscup i Tomaszow, Polen 24-25 november 2018

Uttagna juniorer:
Erik Decker, Södermalms IK

Emil Jeppsson, Hagaströms SK
Oskar Nilsson, SK Pollux

Uttagna Neo-seniorer:
Adam Axelsson, SK Winner
Wilhelm Ekensskär, SK Trollhättan
David Karlingsjö, SK Trollhättan

Huvudledare: Sebastian Falk

Tidigare uttagningar och represenationer 2014-2018

 

Uppdaterad: 10 DEC 2018 15:11 Skribent: Mattias Hadders


langsiktigutvecklingsplan

 

 

Postadress:
Svenska Skridskoförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: +4686996100
Fax: +4686996184
E-post: This is a mailto link

Se all info

   Klicka på respektive logga





SISU